Natural Mouth Fresheners আপুনি কথা কওঁতে আপোনাৰ মুখৰ পৰা বেয়া গোন্ধ ওলাই আহে নেকি? আপুনি এই 5 টা প্ৰাকৃতিক মুখ সতেজক চেষ্টা কৰিব পাৰে।

 Natural Mouth Fresheners আপুনি কথা কওঁতে আপোনাৰ মুখৰ পৰা বেয়া গোন্ধ ওলাই আহে নেকি? আপুনি এই 5 টা প্ৰাকৃতিক মুখ সতেজক চেষ্টা কৰিব পাৰে।



ৰাতিপুৱা আমি উশাহত বেয়া গোন্ধ পাওঁ। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে ৰাতিটোৰ ভিতৰতে বেক্টেৰিয়া জমা হোৱা। এইটো এটা সাধাৰণ সমস্যা। কিন্তু কিছুমান মানুহৰ মুখত নিৰন্তৰ দুৰ্গন্ধ থাকে। মুখত বেক্টেৰিয়া জমা হোৱাৰ ফলত মুখত উশাহৰ দুৰ্গন্ধ বা হেলিটোচিছ হয়। কিছুমান ক্ষেত্ৰত, ই দাঁতৰ গুৰুতৰ সমস্যা যেনে মাড়িৰ ৰোগ বা দাঁতৰ ক্ষয়ও সূচিত কৰিব পাৰে। যদিও উশাহৰ দুৰ্গন্ধৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পোৱাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ উপায় হৈছে নিয়মীয়া দাঁতৰ পৰীক্ষা কৰা, আপুনি কিছুমান ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ (প্ৰাকৃতিক মুখ সতেজক - mouth freshener) চেষ্টা কৰিব পাৰে।

লোবং- 

natural mouth freshners

লোবঙে উশাহৰ দুৰ্গন্ধ আৰু মাড়িৰ প্ৰদাহৰ সমস্যাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পোৱাত সহায় কৰে। ইয়াৰ বেক্টেৰিয়া-প্ৰতিৰোধী গুণাগুণে মুখত বেক্টেৰিয়াৰ সংখ্যা হ্ৰাস কৰে আৰু দাঁতৰ অন্যান্য সমস্যা যেনে ৰক্তক্ষৰণ আৰু দাঁতৰ ক্ষয়ৰ আশংকা হ্ৰাস কৰে। উশাহৰ দুৰ্গন্ধৰ সমস্যাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ আপুনি লোবংবোৰ চোবাব পাৰে।

মৌ আৰু ডালচেনি- 

natural mouth freshners

মৌ আৰু ডালচেনি দুয়োটাৰে প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী আৰু বেক্টেৰিয়া-প্ৰতিৰোধী গুণাগুণ থাকে। এইবোৰে আপোনাৰ মুখত বেক্টেৰিয়াৰ বিকাশ হ্ৰাস কৰাত আৰু আপোনাৰ মাড়ি স্বাস্থ্যৱান ৰখাত সহায় কৰিব পাৰে। আপোনাৰ দাঁত আৰু মাড়িত নিয়মীয়াকৈ মৌ আৰু ডালচেনি পেষ্ট প্ৰয়োগ কৰিলে দাঁতৰ ক্ষয়, মাড়িৰ পৰা ৰক্তক্ষৰণ আৰু উশাহৰ দুৰ্গন্ধ হোৱাৰ আশংকা হ্ৰাস হয়।

নিমখপানী - 

natural mouth freshners


নিমখ পানীৰে গাৰ্গলিং কৰিলে মুখত বেয়া বেক্টেৰিয়াৰ বিকাশ প্ৰতিহত কৰিব পাৰে। ই আপোনাৰ উশাহ সতেজ কৰে। নিমখপানীয়ে বেক্টেৰিয়াৰ বিকাশক উশাহৰ দুৰ্গন্ধ সৃষ্টি কৰাত অসুবিধা সৃষ্টি কৰে আৰু ই এইবোৰক আঁতৰাই আনে। এগিলাচ পানীত 1/4 ৰ পৰা 1/2 চামুচ নিমখ মিহলি কৰক আৰু বাহিৰলৈ যোৱাৰ আগতে ইয়াৰ সৈতে গাৰ্গল কৰক।

ডালচেনি- 

natural mouth freshners

মিঠা সোৱাদ থকা ডালচেনিৰ বাকলিয়ে ও আপোনাক উশাহৰ দুৰ্গন্ধৰ সমস্যাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পোৱাত সহায় কৰে। লবঙ্গৰ দৰে, ডালচেনিৰো এণ্টি-বেক্টেৰিয়া গুণ থাকে যি মুখত উশাহৰ দুৰ্গন্ধ সৃষ্টি কৰা বেক্টেৰিয়া হ্ৰাস কৰে। কেইমিনিটমানৰ বাবে আপোনাৰ মুখত ডালচেনিৰ বাকলিৰ এটা সৰু টুকুৰা ৰাখক আৰু তাৰ পিছত চোবাওক আৰু পেলাই দিয়ক।

পানী - 

natural mouth freshners

দিনত কম পানী খালে মুখত উশাহৰ দুৰ্গন্ধ হ'ব পাৰে। পানীয়ে মুখৰ পৰা বেক্টেৰিয়া উলিয়াই দিয়াত সহায় কৰে। পানীয়ে বেক্টেৰিয়াৰ বিকাশৰো প্ৰতিৰোধ কৰে। ই আপোনাৰ উশাহ সতেজ ৰখাত সহায় কৰে। গতিকে যদি আপুনি ভাবে যে আপোনাৰ উশাহৰ গোন্ধ আছে, দিনটোত যথেষ্ট পানী খাব। আপুনি আপোনাৰ উশাহ সতেজ কৰিবলৈ আপোনাৰ পানীত মিহলি কৰা আধা নেমুৰ ৰস খাব পাৰে।

DISCLAIMER : The information in this article is for knowledge purposes only. It is important to consult the relevant experts before applying them yourself.

SeeHere is theComments